Benjamin Benda

14.05.2024

Ahoj, jmenuji se Benjamín Benda. Mám 3 roky. Moje maminka a tatínek jsou také neslyšící. Mám ještě starší sestru Olívii a je také nedoslýchavá. Když jsem byl malý (asi 3 měsíce), tak moji rodiče tušili, že já neslyším. Tak jsem byl objednaný na BERA vyšetření sluchu do Brna. Výsledky nebyly dobré, těžká ztráta sluchu. Maminka plakala a tatínek byl z toho taky smutný. Ale už si zvykli, pretože jsou také neslyšící a už vědí, co mají dělat. Doktorka nám doporučila Kochleární implantát, že mi to pomůže. Nejdříve nám dala vyzkoušet sluchadla. Moc jsem je nechtěl nosit, strašně mi to vadilo, tak jsem je stále sundával. Sluchadla mi nepomohla, vůbec nic jsem neslyšel. Tak jsem byl objednaný na konzultaci do Prahy do nemocnice MOTOL a tam se rozhodli, že ma budou operovat.
Minulý rok v létě mě operovali obě uši naráz. Operace trvala 6 hodin. Maminka s tatínkem na mě čekali. Byla to strašně dlouhá doba a moc se o mě báli, zda všechno dobře dopadne. Naštěstí všechno dobře dopadlo a operace se povedla. Za měsíc po operaci už mi nasadili "KOCHLEÁR" s takovou čelenkou, aby mi to dobře drželo a já to neztratil. Pomalu jsem si zvykal. Maminka se dlouho trápí, protože ještě na zvuky moc nereaguji a také sa za zvukem neotočím. Jde to pomalu, ale snažím se. Když mám implantát, tak vydávam zvuky aaaa mamamamama aaa, aaaa....Asi to chce čas a trpězlivost. Já se moc snažím... Když jsem měl 1 rok a 2 měsíce, tak si rodiče všimli, že mám problém udržet oční kontakt. Chodím na logopedii do Brna. Paní logopedka si také všimla, že se moc nedívam. Řešili to. Pozvala kamarádku která pracuje s dětmi s autismem. Přišla se na mě několikrát podívat, jestli nejsem autista. Zřejmě nejsem, ale mám poruchu pozornosti a opožděný vývoj.
Logopedka se mi snaží velmi pomahat, abych se zlepšil. Doporučila mi, abychom zkusili chodit na ASTRA BRNO neurorehabilitačního centra. Je to tam moc super a pomáhá mi to zlepšovať oční kontakt. Jezdíme tam 1x týdně, ale bohužel každá hodina stojí 1. 400 Kč. Už to bude víc než rok, co jezdíme na ASTRA kliniku. Rodiče se moc snaží, ale nemají dostatek finančných prostředků, abych mohl v rehabilitaci pokračovat. Moc bych si přál, abych udržel oční kontakt a také abych slyšel a mluvil jako moji vrstevníci. Všichni by si to moc přáli a já také.

5/24 zaplatili jsme neurorehabilitace v Astra Brno za 5200,-