David Lukša

18.07.2023

Davídek se narodil předčasně, ve 35. tt se vzácnou genetickou nemocí jménem Achondroplazie. V dospělosti se projevuje trpasličím vzrůstem. Bohužel, jen o výšce tato diagnóza není. Kvůli krátkým končetinám a velké hlavě má časté a velké bolesti zad a kyfózu. Povolené vazy zase způsobují zakřivování nohou do o.

Po narození mu byl diagnostikován Hydrocefalus (nadměrná tvorba mozkomíšního moku ve všech čtyřech mozkových komorách). V 5 měsících absolvoval operaci, při níž mu byl do hlavičky umístěný VP-shunt, který mu přebytečnou tekutinu z mozku odvádí do dutiny břišní. Ve čtyřech letech byl Davídkovi shunt reoperován v oblasti hlavy.

To přináší další komplikace a omezení neurologického charakteru. Především časté bolesti hlavy, citlivost na jakoukoliv změnu tlaku, zažívací potíže, časté zvracení a problémy s očima.

Dalším problémem je diagnóza - Těžké spánkové apnoe. Musí spát s přístrojem CPAP pro podporu dechu. Bez něj se mu neokysličuje mozek a dochází k nočnímu dušení, což se pak nepříznivě projevuje na jeho celkovém zdravotním stavu. V souvislosti se zúženými dýchacími cestami dochází také k častým problémům s dýcháním a rychlejšímu přetažení.

S tímto vším souvisí náročnější péče, nutné pravidelné rehabilitace, lázeňská léčba a speciální pomůcky, které Davídek k životu potřebuje. Rehabilitace Davídkovi pomáhají zpevnit především břišní svalstvo a záda. To potřebuje dlouhodobě, aby se byl schopen sám pohybovat a eliminovalo se riziko zúženého míšního kanálu, které by mohlo způsobit, že skončí ochrnutý na invalidním vozíčku.

Problémem je také odlišné těžiště těla, kvůli tomu, že má krátké ruce a nohy a větší hlavu. Hydrocefalus a VP-shunt navíc způsobují často přetlak v hlavě, který způsobuje další komplikace Davídkova celkového stavu.

7/2023 - zaplatili jsme část intenzivního neurorehabilitačního pobytu v Piešťanech - 30 000,-