Michaela Kubíková

24.11.2023

Míša se narodila v lednu 2021 o šest týdnů dříve. Po několika dnech byla z intermediální péče přesunuta na oddělení JIP s celkovou sepsí, kde si pobyla celý měsíc. Doktoři našli v malém tělíčku několik virů (Meningokok, Klepsibela pneumonia a kvasinky) a antibiotiky se podařilo Míšu stabilizovat. Nemocnici opustila po šesti týden a začal kolotoč doktorů a cvičení.

Od narození je Míša sledována na neurologii, foniatrii, kardiologii, psychologii, oční a dalších specialistů. Již v porodnici ze speciálního ušního vyšetření BERA se zjistili, že s oušky je něco v nepořádku. Z foniatrie vyšla s diagnózou sluchová neuropatie a měl jí být implantován kochleární implantát. Od třech měsíců Míša cvičí Vojtovu metodu a také se později přidal Bobath. Míša se vyvíjela oproti ostatním dětem velice pomalu.

V roce života byla podána žádost do lázní, vybrali jsme Léčebnu pohybových poruch v Boskovicích. První pobyt se Míša velice posunula oproti předchozí rehabilitační péči. V léčebně nám doporučili neurorehabilitace, vyzkoušeli si různé rehabilitační pomůcky pro rozvoj a stabilitu Míšina tělíčka. Na podzim toho roku jsme absolvovali neurorehabilitace na klinice Astra, kam docházíme pravidelně doteď. Máme za sebou další pobyt v lázních a dokonce se zlepšil sluch tak, že není potřeba kochleární implantát. Nyní Míša díky všem cvičením a pomůckám, dokáže více stabilizovat své tělíčko. Na podložce se otáčí, po zádech se sune do prostoru. I když hlavu nad podložku pořádně nezvedne, dokáže ji mnohem více koordinovat v jiných pozicích. Vše je díky pravidelnému cvičení, které minimálně hradí pojišťovna, bohužel hradí pouze Vojtovu metodu. Pravidelné neurorehabilitace si hradíme v vlastních zdrojů, které nejsou bezedné. Pojišťovna nehradí plně i většinu pomůcek.

Míša má multifunkční židli se stojanem, kočárek, židli na cestování a další pomůcky a rehabilitace budou potřeba v dalších letech, kdy Míša bude růst. Bohužel je i nadále odkázána na pomoc druhých a osamostatnění bude během na dlouhou trať. Míšiny ruce i nohy nejsou zatím v její moci, nepostaví se, nesedne si, lžíci si do pusy nedá. Ale přesto věříme, že jednou díky rehabilitační péči se bude v budoucnu moci projet třeba na kole, jako její vrstevníci.

11/23 zaplatili jsme neurorehabilitace v Astra Brno za 12000,-