Veronika Prokešová

19.03.2024

Verunka se narodila s rozštěpem měkkého patra. Po úspěšné operaci rozštěpu v 7.měsíci věku se u Verunky postupně začaly projevovat problémy s hybností pravé poloviny těla. Kolem prvních narozenin jsme absolvovali množství vyšetření, která měla prokázat, či vyvrátit podezření na DMO či genetickou poruchu. I přes četná podrobná vyšetření nemáme stále jasně stanovenou diagnózu a neznáme příčinu opožděného psychomotorického vývoje naší dcery.

Od okamžiku zjištění prvních problému s hybností jsme zahájili intenzivní rehabilitace Vojtovou metodou (KM KINEPRO PLUS s.r.o., Olomouc), hiporehabilitace (PIAFA Vyškov z.ú.) a speciální cvičení podporující hybnost, posílení těla a podporu chůze ve specializovaných rehabilitačních centrech (rehabilitační centrum Jitrocel v Olomouci, Arcada Neuromedical center v Hranicích a individuální terapii v rehabilitačním centru Maadre v Hranicích). Společně s maminkou absolvovala Verunka dva pobyty v léčebně Luže-Košumberk a lázeňský pobyt v Sanatoriích Klimkovice.

Ačkoliv je Verunka velká bojovnice, ve věku čtyř let stále není schopna samostatné chůze, chodí pouze s oporou, kolem nábytku, či za ruce. Většinu času se však pohybuje po čtyřech. Problémem, který je spojen s výše uvedeným výčtem je i opožděný rozvoj řeči. Verunka se teprve nyní snaží o první slůvka. Pozitivním faktem je, že má zjevně velkou pasivní slovní zásobu. Rozumí nám a snaží se komunikovat prostřednictvím znaků. Pro rozvoj komunikačních dovedností pravidelně docházíme ke klinickému logopedovi (Mgr. Kalábová, Teplice nad Bečvou). Poslední rok rovněž pravidelně navštěvujeme Středisko rané péče v Olomouci.

Od září 2022 Verunka začala navštěvovat mateřskou školu, kde je zajištěna každodenní logopedická péče. Verunce se ve školce moc líbí a každý den se do ní těší. Verunka je veselá a hravá holčička, která se ráda směje, má ráda společnost a dělá nám velkou radost. S potěšením sledujeme každý pokrok, který se u Verunky dostaví. Vzhledem ke zkušenostem, které dosud máme, víme, že Verunka je na sebe velmi opatrná a její pokroky jsou pomalé. Důležité však je, že tyto pokroky jsou a že je vidíme. Vidíme také, že i sama Verunka má velkou radost z každé nově nabyté schopnosti či dovednosti. Její radost a zlepšení jejího stavu je pro nás motivací a zároveň satisfakcí.

8/23 - zaplatili jsme 5 lekcí Intenzivní neurorehabilitace - 12000,-

8/23 - 16 lekcí Hipoterapie za 7200,-

3/24 - zaplatili jsme 5 lekcí Intenzivní neurorehabilitace - 12000,-

3/24 - 10 lekcí Hipoterapie za 5000,-